Site Logo
تجربـہ بهترین قیمت و رضایت!

شما در حال حاضر وارد حساب کاربری خود هستید:

شما در حال حاضر وارد حساب کاربری خود هستید:

تجربـہ بهترین قیمت و رضایت!

هرزگرد و بلبرینگ خودرو

هرزگرد و بلبرینگ خودرو جزو اصلی ترین قطعات یدکی متصل به موتور خودرو هستند. هرزگرد روی بلبرینگ سوار شده و در واقع با محوریت بلبرینگ میچرخد . وقتی تسمه را در دو فولی (محل قرار گرفتن تسمه) بالا و پایین جا می‌اندازند، برای اینکه میزان سفتی آن را تنظیم کنند از هرزگرد استفاده میشود. عیار فنی برای تنظیم بودن میزان سفتی تسمه این است که نه راحت حرکت کند (بازی کند) و نه آنقدر سفت باشد که تکان دادن آن با دست امکان پذیر نباشد. از آنجایی که هرز گردها متصل به بلبرینگ ها هستند به طور کلی با ایجاد هر نوع مشکلی در بلبرینگ ها، هرزگردها نیز قفل می‌شوند که در بیشتر اوقات باعث صدمه به تسمه و یا پارگی آن میشود.


post1

اگر تسمه ها به اندازه کافی محکم بسته نشوند قطعاً کارکرد خوبی نخواهند داشت پس قطعات مرتبط با موتور هم قدرت مناسبی ندارند. همچنین اگر تسمه ها خیلی محکم بسته شوند در این حالت تسمه ها پاره خواهند شد در نتیجه عملکرد هرزگردها با مشکل مواجه می‌شود. از آنجایی که تسمه ها نوعی الاستیک هستند پس باید میزان شل بودن و یا سفت بودن آن‌ها توسط هرزگردها تنظیم شود. وارد آمدن فشار به تسمه ها مستقیماً به هرزگردها و سپس به بلبرینگ ها انتقال پیدا می‌کند و باعث ایجاد صدای جیرجیر در حرکت خودرو می‌شود.

هرزگرد و بلبرینگ خودرو از جمله لوازم یدکی هستند که پس خراب شدن هر کدام از این تجهیزات خودرو می‌تواند به طور مستقیم بر روی عملکرد قطعه دیگر تأثیرگذار باشد. یعنی اگر بلبرینگ خراب شود مطمئناً هرز گرد هم به سر و صدا افتاده و کیفیت عملکرد خود را از دست خواهد داد ارتباط بین بلبرینگ ها و هرز گردها آن‌چنان بالا است که در صورت ایجاد مشکلی در بلبرینگ ها کلاً کار هرز گردها مختل می‌شود و خودرو حرکت مناسبی نخواهد داشت. پس در چنین حالتی به جای اینکه هرزگردها عملکرد تسمه ها را ساده‌تر کنند در حقیقت مانع از حرکت آن‌ها می‌شوند که همین موضوع باعث پاره شدن تسمه ها در انواع خودرو خواهد شد. پس زمانی که در حین رانندگی صدای جیرجیر شنیدید بی شک اولین قسمتی که باید مورد تست و کنترل قرار گیرد هرزگردها میباشند. هرزگردها برخلاف جهت فولی ‌هم‌جوار خود می‌چرخند و به بسته به نوع تسمه‌ها در موتور، هرزگردها نیز متفاوت هستند. اگر چه هرزگردها دارای کاربرد یکسان هستند اما شکل ظاهری، ابعاد و محل نصب متفاوت دارند.


post2

ساختار بلبرینگ و هرزگرد

در واقع انواع بلبرینگ ها متشکل از اجزایی بوده که با ظرافت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و همگی نقش مهمی را در عملکرد خودرو ایفاء می‌کنند؛ ولی هرزگردها ساختار ساده‌تری نسبت به بلبرینگ ها دارند و عمدتاً اجزای آن‌ها در یک گروه تقسیم بندی می‌شود‌.

ساختار کلی هرزگرد و بلبرینگ خودرو بر اساس میزان فشار وارد آمده به تسمه و حداکثر سرعت خودروها طراحی می‌شوند. گاهی اوقات برای افزایش دادن تحمل باری که بر روی بلبرینگ ها وارد می‌شود لازم است تا شیار این قطعات در قسمت رینگ و قرار گرفتن ساچمه ها عمیق‌تر شود. بر همین اساس بلبرینگ ها در کنار هرز گردها می‌توانند سرعت خودرو را حفظ کنند و اصطکاک بین قطعات خودرو را تا حد چشمگیری کاهش دهند. این قطعات با قرار گرفتن در جعبه فرمان، چرخ های عقب، پلوس و… و همچنین افزایش دادن تحمل بار شعاعی نیز عملکرد انواع خودروهای جدید و قدیمی را بهبود می‌بخشند. همیشه به خاطر داشته باشید که بلبرینگ ها مانند اجزای سیستم ترمز خودرو قابل تعمیر نیستند. لازم به ذکر است که هرزگردهای موجود در فروشگاه بِست اِند دارای مرغوب ترین بلبرینگ های فولادی ضد زنگ خودرو هستند‌.

آسیب دیدگی یا خرابی بلبرینگ هرزگرد

اولین و شایعترین علامت خرابی بلبرینگ هرزگرد مربوط به جیر جیر کردن آن می باشد. در صورت شنیدن این صدا اول همه هرزگرد خودرو را مورد بررسی قرار داده و از سلامت و عملکرد مناسب آنها بصورت تک به تک اطمینان حاصل نمایید زیرا اگر به این مسئله بی توجه باشید ممکن است در کوتاه مدت باعث پاره شدن تسمه و یا صدمه به فولی دینام و یا تایم گردد و مجبور به پرداخت هزینه اضافی برای تعویض قطعات دیگر شوید.

دقت در هنگام خرید هرزگرد

از مهمترین نشانه های ظاهری که باید هنگام خرید به آن توجه کنید این است که محصولات اصلی برخلاف محصولات تقلبی فاقد هر گونه زاویه تیز هستند چرا که این قطعات به طور مستقیم با تسمه ها در ارتباط می باشند و در صورت وجود لبه های تیز به سرعت تسمه آسیب دیده ویا باعث پارگی میشود. تشخیص کامل هرزگرد اصلی نه تنها برای رانندگان بلکه برای تعمیرکاران نیز تقریبا غیر ممکن می باشد بنابراین بهترین راه خرید محصولات از فروشندگان معتبر می باشد. امروزه فروشندگان و تولیدکنندگان متعددی در بازار وجود دارند که این محصولات را با کیفیت ها و قیمت های گوناگون در دسترس خریداران قرار می دهند اما نکته مهم این است که چنین محصولاتی را باید از فروشگاههای معتبر که محصولات با کیفیت را ارائه میدهند تهیه کرد.

سخن پایانی

داشته باشید که کیفیت این قطعات بر روی عملکرد خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. پس در زمان خرید بلبرینگ و یا خرید هرز گرد میزان قابلیت تحمل بار خودرو را بررسی کنید؛ زیرا طراحی بلبرینگ ها در نمونه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. شما با اطمینان خاطر از کیفیت محصولات موجود در فروشگاه بِست اِند میتوانید هرزگردهای با کیفیتی که از مواد اولیه کاملا نو تهیه شده اند و تمام مراحل کنترل کیفیت را پشت سر گذاشته اند خریداری نمایید.

 //فروشگاه بِست‌ اِند//


فهرست مطالب