Site Logo
تجربـہ بهترین قیمت و رضایت!

شما در حال حاضر وارد حساب کاربری خود هستید:

شما در حال حاضر وارد حساب کاربری خود هستید:

تجربـہ بهترین قیمت و رضایت!

آشنایی با خودروهای هیبریدی

کلمه هیبرید  (Hybrid)، به معنای ترکیب دو سیستم و مکانیزم مختلف است. خودروهای هیبریدی را نباید با خودروهای برقی اشتباه گرفته ‌شوند. خودروی هیبریدی ترکیبی از خودروی الکتریکی و خودروی بنزینی و یا گازوئیلی هستند. درحالی که خودروهای برقی فقط موتور الکتریکی دارند. در این نوع خودروها هر دو موتور الکتریکی و بنزینی/گازوئیلی توان مورد نیاز حرکت چرخ‌ها را فراهم می‌کنند.

مکانیزم خودروهای هیبریدی

در خودروهای هیبریدی، موتور بنزینی/گازوئیلی معمولاً کوچک‌تر و کم مصرف‌تر است. کوچک بودن موتور بنزینی به این دلیل است که مصرف کمتری دارند، سبک‌تر هستند و فقط برای حالت شتاب گرفتن و بالا رفتن از سربالایی به کمک موتور الکتریکی می‌آیند. در واقع در خودروهای معمولی، موتورهای حجیم‌تر، سیلندرهای بزرگ‌تر وجود دارد که باعث ایجاد وزن بیشتر خودرو و مصرف سوخت بالاتر می شود.// فروشگاه بِست اِند//

انواع کلاس خودروهای هیبریدی

  • خودروی هیبریدی سری
  • خودروی هیبریدی موازی
  • خودروی هیبریدی ترکیبی
  • خودروی هیبریدی ملایم
  • خودروی هیبریدی تمام هیبرید
  • خودروی هیبردی شارژی

خودروهای هیبریدی سری

این کلاس از خودروهای هیبریدی ساده‌ترین نمونه از خودروهای هیبریدی هستند. در چنین خودروهایی، خودرو بدون دخالت سوخت حرکت می کند، به عبارتی با یک خودروی کاملاً الکتریکی روبرو هستیم همین عامل سبب شده خودرو برقی نام دیگر این نوع خودروهای هیبریدی باشد. بی‌صدا بودن و کاهش آلاینده های محیط زیستی را میتوان مهمترین ویژگیهای خودروی هیبریدی سری دانست.

خودروی هیبریدی سری

خودرو‌های هیبریدی موازی

در این نوع از خودروی هیبریدی امکان استفاده از موتور الکتریکی به تنهایی وجود ندارد و پشتیبانی از موتور بنزینی در طول مسیر بر عهده موتور الکتریکی است. در این خودروها هر دو موتور به موازات هم در به حرکت در آوردن خودرو تلاش می کنند و با قدرت بیشتری خودرو را به جلو می رانند.

در واقع در این سری از خودروها انرژی نه تولید می شود و نه از بین می رود بلکه مدام در حال تغییر حالت است. از مزایای خودروهای هیبریدی موازی در مقایسه با نمونه های سری، می توان به باتری های کوچکی اشاره کرد که ظرف مدت کوتاهی شارژ می شوند. به طور کلی هیبردهای موازی محبوب تر و پرفروش تر از هیبریدهای سری هستند اما وابستگی زیاد آنها به موتور های احتراقی یکی از معایب چنین خودرو هایی است.

خودروی هیبریدی موازی

خودروی هیبریدی ترکیبی

این کلاس ترکیبی از تکنولوژی هیبرید موازی و سری ایجاد میباشد. این کلاس با حفظ مزایای هیبرید‌سری و موازی، معایبی که در هر مورد به صورت جداگانه وجود به چشم می خورد حذف شده‌اند. در خودروی هیبرید ترکیبی، موتور بنزینی تنها زمانی فعال می شود که انرژی بیشتری مورد نیاز است مانند زمانی که خودرو سرعت می گیرد، ولی در سرعت های پایین موتور الکتریکی خودرو را به حرکت در می آورد. در هنگام توقف، موتور بنزینی/گازوئیلی به صورت اتوماتیک خاموش شده و موتور الکتریکی شروع به کار می کند تا بدین سان بتوان در مصرف سوخت صرفه جویی کرد. قیمت بالا در کنار پیچیدگی های زیاد این کلاس از بارزترین مشکل آنها است.

series parallel hybrid1

خودروی هیبریدی ترکیبی

این کلاس عملکردی مشابه هیبرید‌های موازی دارند، به این معنا که موتور الکتریکی به تنهایی قابل استفاده نیست مگر این که به موازات موتور احتراقی به کار گرفته شود. موتور الکتریکی نقش اندکی در حرکت این خودرو‌ها دارند لذا نیازی به استفاده از باتری های قوی با قابلیت ذخیره سازی مقدار زیاد انرژی وجود ندارد. به همین دلیل این خودرو‌ها از لحاظ هزینه مقرون به صرفه و از دیگر خودروهای هیبریدی ارزان تر می باشند.

خودروی هیبریدی ترکیبی

خودروی هیبریدی تمام هیبرید

خودرو های تمام هیبریدی امکان استفاده همزمان از موتور برقی و بنزینی/گازوئیلی وجود دارد ضمن این که امکان استفاده از یک موتور نیز وجود دارد. در خودرو های تمام هیبریدی مانند نوع موازی و ملایم انرژی لازم برای شارژ باتری از طریق گرفتن ترمز انجام میشود. پریوس ساخت شرکت تویوتا از محبوب ترین نمونه های خودروی تمام هیبریدی است.

خودروی هیبریدی تمام هیبرید

خودروی هیبریدی شارژی

این کلاس نیز همانند برخی از موارد بالا از ترکیب دو موتور بنزینی/گازوئیلی و الکتریکی حاصل شده‌اند. این خودروها از باتری های بزرگ تر و با قدرت بیشتری بهره میبرند و تنها در صورتی موتور بنزینی شروع به کار می کند که باتری‌ها کاملاً تخلیه شده باشند. این خودرو ها با اتصال به پریز های برق در ایستگاه های شهری هم می توانند مجددا شارژ شوند.

خودروی هیبردی شارژی

انواع خودروهای هیبریدی بازار

بی ام و i3 ( هیبرید سری )
شورلت ولت ( هیبرید موازی )
بی ام و i8 ( هیبرید شارژی )
آ او دی A7 ( هیبرید ملایم )
تویوتا پریوس ( موجود در کلاسهای مختلف )
تویوتا کَمِری ( موجود در کلاسهای مختلف )
هوندا آکورد ( موجود در کلاسهای مختلف )
هیوندای آیُنیک IONIQ ( موجود در کلاسهای مختلف )
فورد فیوژن ( موجود در کلاسهای مختلف )

جمع بندی

به عنوان جمع بندی، می توان گفت خودرو های هیبریدی مدام در حال بهتر شدن هستند و هر نمونه ای که روی کار می آید مدت ها بعد جای خود را به نمونه ای جدیدتر با قابلیت های بیشتر می دهد، چنین خودرو هایی در کاهش آلودگی ها سهم زیادی دارند و انتظار می رود در آینده ای نزدیک بتوانند بدون محدودیت در هر مسافت و هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرند.// فروشگاه بِست اِند//

فهرست مطالب